O czym należy pamiętać prowadząc działalność gospodarczą w 2012r.
-
Świadczenie chorobowe na przełomie lat 2011/2012
Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych począwszy od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Za pierwsze 33 dni choroby trwającej w roku kalendarzowym, zachowuje prawo do wynagrodzenia wypłacanego ze środków pracodawcy.
Powyższe limity obowiązują pracowników, którzy w roku poprzedzającym niezdolność do pracy nie osiągnęli wieku wynoszącego co najmniej 50 lat. Jeżeli bowiem pracownik najpóźniej w dniu 31 grudnia poprzedniego roku ukończył co najmniej 50 lat, to w danym roku zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 14 dni choroby, a od 15 dnia ma prawo do zasiłku chorobowego.
Ważne: Pracownik, który najpóźniej w dniu 31 grudnia 2011 r. ukończył 50 lat, w 2012 r. zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 14 dni choroby, a od 15 dnia choroby nabywa prawo do zasiłku chorobowego.
Powyższe wynika z art. 92 K.p.
W sytuacji gdy niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełom roku kalendarzowego, a w dniu 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego (nie wykorzystał limitu 33 lub 14 dni), to od 1 stycznia nadal należy wypłacać to wynagrodzenie. W nowym roku kalendarzowym okres 33 dni (odpowiednio 14 dni) wynagrodzenia chorobowego liczy się od nowa.
- Wybór formy opodatkowania (dochodów) uzyskiwanych z działalności gospodarczej w 2012 r.
- Obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych wykonanych na terenie UE
- Samozatrudniony może wybrać w 2012 r. liniowy PIT
- W nowym roku przedsiębiorca może opłacać zaliczki w sposób uproszczony
- Zaliczki kwartalne
- Z początkiem roku można zmienić sposób wypłacania zaliczek na podatek
- Obowiązek zakładania ksiąg rachunkowych
- Obowiązek tworzenia Funduszu Świadczen Socjalnych
- Przeniesienie przedsiębiorców z gminnych ewidencji do CEIDG
- Obowiązki podatnika powracającego do zwolnienia podmiotowego z VAT