O czym należy pamiętać prowadząc działalność gospodarczą w 2012r.
- Świadczenie chorobowe na przełomie lat 2011/2012
- Wybór formy opodatkowania (dochodów) uzyskiwanych z działalności gospodarczej w 2012 r.
- Obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych wykonanych na terenie UE
- Samozatrudniony może wybrać w 2012 r. liniowy PIT
- W nowym roku przedsiębiorca może opłacać zaliczki w sposób uproszczony
- Zaliczki kwartalne
- Z początkiem roku można zmienić sposób wypłacania zaliczek na podatek
-
Obowiązek zakładania ksiąg rachunkowych
Spółka zakładająca księgi rachunkowe musi sporządzić bilans otwarcia.
Stworzony inwentarz jest podstawą do otwarci ksiąg rachunkowych. Pojedyncze jego pozycje stanowią odpowiedniki lub rozwinięcia poszczególnych pozycji bilansu otwarcia.
Osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, których przychody netto w 2011r. przekroczą 5 293 440 zł (tj. 1,2 mln euro po średnim kursie NBP. z 30 września 2011r.) od 2012 roku będą musiały prowadzić księgi rachunkowe. W takim przypadku przedsiębiorca otwiera księgi na 1 stycznia 2012r. Ustawa o rachunkowości pozwala jednak uczynić to w ciągu 15 dni, tj. do 15 stycznia 2012 r.
Obowiązek przejścia na pełną ewidencję i otwarcie ksiąg łączy się z koniecznością sporządzenia bilansu otwarcia. W tym celu należy przeprowadzić inwentaryzację zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o rachunkowości jednostki, które uprzednio nie prowadziły ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą, muszą potwierdzić posiadany majątek inwentaryzacją. Zaakceptowany przez kierownika jednostki inwentarz jest podstawą do otwarcia ksiąg rachunkowych. Z kolei pozycje sporządzonego inwentarza powinny stanowić odpowiedniki lub rozwinięcia poszczególnych pozycji bilansu otwarcia. Składniki aktywów i pasywów wycenia się w inwentarzu według zasad określonych w rozdziale 4 ustawy o rachunkowości. Różnica wynikająca z inwentarza pomiędzy sumą aktywów i sumą zobowiązań stanowi kapitał własny. Należy pamiętać, że podmioty prowadzące księgi rachunkowe powinny posiadać dokumentację przyjętych zasad rachunkowości. Obejmuje ona m. in. zakładowy plan kont, wykaz stosowanych ksiąg rachunkowych, przyjętych metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalenia wyniku finansowego w zakresie, w jakim ustawa pozostawia jednostce prawo wyboru.
- Obowiązek tworzenia Funduszu Świadczen Socjalnych
- Przeniesienie przedsiębiorców z gminnych ewidencji do CEIDG
- Obowiązki podatnika powracającego do zwolnienia podmiotowego z VAT