Nowe przepisy obowiązujące od 01.07.2011r.
- Dobrowolne rozliczanie WNT
- Zmiany w zakresie miejsca świadczenia usług
- Zmiany w zakresie stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego
- Odliczanie VAT z faktur wystawionych przez podmiot nieuprawniony
- Rozliczenia dokonywane w walucie obcej
-
Uproszczenia dla podatników świadczących na terytorium Polski okazjonalne przewozy drogowe osób
Przypomnijmy, że TSUE w wyroku z 6 maja 2010 r. w sprawie C-311/09 orzekł, że poprzez nałożenie podatku VAT na podatników dokonujących międzynarodowego przewozu drogowego w sposób określony w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT (tj. uzależnienie kwoty podatku od przewozu okazjonalnego w zależności od ilości osób) Polska naruszyła przepisy unijne. Po tym wyroku podmioty mające siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, które świadczyły na terytorium kraju usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegające na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju, musiały stosować ogólne zasady opodatkowania (por. pismo Ministra Finansów z 21 czerwca 2010 r., nr PT2/8133/37/261/ZSW/2010, skierowane do Dyrektorów Izb Celnych i Dyrektorów Izb Skarbowych). Wiązało się to z koniecznością wypełniania i składania szeregu dokumentów, co było znaczącym obciążeniem dla tych podmiotów.
Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła pewne uproszczenia w tym zakresie (art. 134a-134c). Aby z tych uproszczeń skorzystać, będzie należało złożyć stosowne zgłoszenie do naczelnika drugiego urzędu skarbowego drogą elektroniczną (za pomocą aplikacji informatycznej udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Finansów). Naczelnik ww. urzędu skarbowego nada wówczas podmiotowi numer identyfikacyjny na potrzeby wykonywanych przez niego na terytorium kraju usług i potwierdzi jego zidentyfikowanie jako „podatnika VAT - przewozy okazjonalne” (z wykorzystaniem drogi elektronicznej). Wydruk potwierdzenia ww. rejestracji kierujący pojazdem będzie musiał posiadać w trakcie wykonywania przewozów na terytorium kraju.
Tak zidentyfikowany podatnik będzie zobowiązany składać drogą elektroniczną kwartalne deklaracje podatkowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. W tym samym terminie trzeba będzie również zapłacić VAT. Podmioty te będą również musiały prowadzić ewidencję w postaci elektronicznej, zawierającą dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Dokonane zmiany w ustawie o VAT zmniejszą obowiązki dokumentacyjne i formalne. Podmioty, o których mowa, będą bowiem zwolnione ze składania zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT na zasadach ogólnych oraz nie będą podlegały obowiązkowi ewidencyjnemu NIP (art. 2 ustawy nowelizacyjnej).
Omawiane zmiany wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2011 r., z wyjątkiem regulacji dotyczących okazjonalnych przewozów drogowych, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.
- Przekształcenie firmy jednoosobowej w spółkę kapitałową
- Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- Zmiany w VAT
- Przedłużenie o rok stosowania skróconego terminu przechowywania kopii papierów dokumentów kasowych
- Nowe zasady dochodzenia zwrotu należności opłacanych składek ZUS
- Sankcje i kary dla nieprowadzacych rejestrów odpadów
- Usuwanie barier administracyjnych
- Zgłoszenia celne
- Przepadek przedmiotów w postępowaniu karnym skarbowym - zmiana k.k.s.
- Gry hazardowe
- Przywrócenie do pracy
- Odpowiedzialność za szkody wyrządzone spółce