Baza wiedzy

Kontakt

Acco.euBaza wiedzyNowe przepisy obowiazujące od 01.01.2013r. → Zmiany dla przedsiębiorców

Nowe przepisy obowiazujące od 01.01.2013r.

  • Fiskus nie chce podatku od prawników filantropów
  • Nowa definicja terenów budowlanych
  • Zmiany w CIT rok później
  • Ustawodawca daje VAT-owcom więcej czasu
  • Zmiany w fakturach
  • Zmiany w podatkach dochodowych
  • Zmiany dla przedsiębiorców

    Poniżej szczegółowy przegląd zmian. Ustawa deregulacyjna wprowadza zmiany w przepisach updop i updof dotyczące umów leasingu. Zmiany te mają zastosowanie tylko do umów leasingu zawartych po 1 stycznia 2013r. (art. 18 ustawy deregulacyjnej).

    1. Skrócenie wymogu minimalnego czasu trwania umowy leasingu nieruchomości.

          Dotychczas minimalny okres, na który mogła być zawarta umowa leasingu nieruchomości, wynosił 10 lat. Po nowelizacji został on skrócony do 5 lat (znowelizowany art. 23b ust. 1 pkt 1 updof i art. 17b ust. 1 pkt 1 updop). Skraca to transakcje i zmniejsza ryzyko finansującego związane z potencjalną niewypłacalnością korzystającego.

    2. Prawo użytkowania wieczystego zostało uznane za dopuszczalny przedmiot umowy leasingu.

          Ustawodawca przyjął, że leasing użytkowania wieczystego będzie miał identyczne skutki jak leasing gruntu (art. 23a pkt 1 i art. 23i updof oraz art. 17a pkt 1 i art. 17i updop). Jest to znaczące ułatwienie, np. w sytuacji gdy zawierana jest umowa dotycząca leasingu budynku (budowli) położonego na gruncie będącym przedmiotem prawa użytkowania wieczystego. Dotychczas konieczne było zawieranie w takiej sytuacji dwóch umów – umowy leasingu dotyczącego budynku (budowli) oraz umowy dzierżawy prawa wieczystego użytkowania.

    3. Wprowadzono możliwość zmiany stron umowy leasingu w trakcie trwania podstawowego okresu umowy leasingu.

          Dotychczas w ustawach o podatkach dochodowych brak było bezpośrednich rozwiązań odnoszących się do zmiany strony umowy leasingu podczas trwania tej umowy. Prowadziło to do sporów między podatnikami a organami podatkowymi.

    4. Suma opłat leasingowych w ponownej umowie leasingu musi odpowiadać wartości rynkowej.

          Ustawa deregulacyjna przewiduje, że w przypadku ponownego leasingu suma ustalonych przez strony opłat musi odpowiadać co najmniej wartości rynkowej przedmiotu umowy (art. 23b ust.1 pkt 3 i art. 23f ust. 1 pkt 2 updof oraz art. 17b ust. 1 pkt 3 i art. 17f ust. 1 pkt 2 updop). Dodatkowo w leasingu finansowym do przychodów finansującego będzie się zaliczać opłaty leasingowe otrzymane we wszystkich umowach leasingu dotyczących tego samego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, w części przewyższającej spłatę wartości początkowej określanej dla celów amortyzacji (nowy ust. 3 w art. 23f updof oraz w art. 17f updop). Ma to pozwolić uniknąć w przypadku ponownego leasingu sytuacji, w której ustalone przez strony opłaty leasingowe – w części stanowiącej spłatę wartości początkowej – przewyższają tę wartość.

  • Ulga "na złe długi" - szybciej i automatycznie
  • Korekta odpisów amortyzacyjnych w przypadku nieuregulowania należności
  • Korekta kosztów w przypadku nieuregulowania należności
  • Zmiany w ustawach o podatku dochodowym za 2013r.