Baza wiedzy

Kontakt

Acco.euBaza wiedzyNowe przepisy obowiazujące od 01.01.2013r. → Ulga "na złe długi" - szybciej i automatycznie

Nowe przepisy obowiazujące od 01.01.2013r.

  • Fiskus nie chce podatku od prawników filantropów
  • Nowa definicja terenów budowlanych
  • Zmiany w CIT rok później
  • Ustawodawca daje VAT-owcom więcej czasu
  • Zmiany w fakturach
  • Zmiany w podatkach dochodowych
  • Zmiany dla przedsiębiorców
  • Ulga "na złe długi" - szybciej i automatycznie

    Nowelizacja przepisów uprości zasady korzystania z ulgi „na złe długi”. Jednocześnie jednak wprowadza też nowe rygory. Zasady korzystania z ulgi „na złe długi” określa art. 89a i 89b ustawy o VAT. Na podstawie tych przepisów podatnik VAT ma prawo do skorygowania (pomniejszenia) należnego VAT, jeżeli nie otrzyma zapłaty od kontrahenta. Podatnik może skorzystać z ulgi w przypadku wierzytelności nieściągalnych, za które po nowelizacji uważa się wierzytelności, które nie zostały uregulowane lub zbyte w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu płatności (obecnie wierzytelność może być uznana za nieściągalną, jeżeli od dnia upływu terminu płatności upłynęło 180 dni). Podatnicy szybciej więc będą mogli skorzystać z ulgi. Zlikwidowana została również uciążliwa procedura zawiadamiania kontrahenta o korekcie. Po nowelizacji wystarczy, że podatnik jednokrotnie zawiadomi o korekcie urząd skarbowy z podaniem kwoty korekty oraz danych dłużnika, składając to zawiadomienie wraz z deklaracją, w której dokonał korekty. Jednocześnie dłużnik, który za fakturę nie zapłacił, jest automatycznie zobowiązany do korekty odliczonego podatku naliczonego w deklaracji za okres, w którym upłynie 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Dłużnik, który nie dokona korekty, może być ukarany sankcją w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur, który nie został skorygowany.

    Wierzyciel ma prawo do korekty (ale nie musi z niej skorzystać), ale dłużnik ma obowiązek dokonania korekty w określonym terminie, gdy za fakturę nie zapłaci. Dłużnik będzie miał obowiązek skorygować odliczony VAT, niezależnie od tego, czy wierzyciel skorzystał z ulgi „na złe długi”, ale też niezależnie od tego, czy wierzyciel sprzedał wierzytelność.

    W stosunku do dotychczasowych regulacji nowością ulgi „na złe długi”, jest że zbycie wierzytelności po skorzystaniu z ulgi będzie powodowało obowiązek ponownego skorygowania podatku należnego. Na podstawie dotychczasowych przepisów podatnik, jeżeli zbył wierzytelność, nie mógł skorzystać z ulgi (tak będzie również po nowelizacji). Jednak dotychczasowe przepisy nie zobowiązywały podatnika do przeprowadzenia ponownej korekty, jeżeli sprzeda wierzytelność już po skorzystaniu z ulgi „na złe długi”. Nowelizacja zmienia ten stan rzeczy i zobowiązuje podatnika do ponownej korekty VAT należnego w przypadku zbycia wierzytelności po skorzystaniu z ulgi.

    Nowelizacja wprowadziła też „przejściowe” regulacje odnoszące się do wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013r., których nieściągalność zostanie uprawdopodobniona w 2013r. w stosunku do tych wierzytelności będą mianowicie obowiązywały nowe regulacje dotyczące ulgi „na złe długi”, co oznacza krótszy termin na stwierdzenie nieściągalności wierzytelności, a po stronie dłużnika automatyczny obowiązek korekty podatku naliczonego wynikającego z nieopłaconych faktur.

  • Korekta odpisów amortyzacyjnych w przypadku nieuregulowania należności
  • Korekta kosztów w przypadku nieuregulowania należności
  • Zmiany w ustawach o podatku dochodowym za 2013r.