Baza wiedzy

Kontakt

Acco.euBaza wiedzyNowe przepisy obowiazujące od 01.01.2013r. → Korekta kosztów w przypadku nieuregulowania należności

Nowe przepisy obowiazujące od 01.01.2013r.

  • Fiskus nie chce podatku od prawników filantropów
  • Nowa definicja terenów budowlanych
  • Zmiany w CIT rok później
  • Ustawodawca daje VAT-owcom więcej czasu
  • Zmiany w fakturach
  • Zmiany w podatkach dochodowych
  • Zmiany dla przedsiębiorców
  • Ulga "na złe długi" - szybciej i automatycznie
  • Korekta odpisów amortyzacyjnych w przypadku nieuregulowania należności
  • Korekta kosztów w przypadku nieuregulowania należności

    W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono obowiązek korekty kosztów w przypadku wydatków, które nie zostały uregulowane w terminie wynikającym z faktury, rachunku, lub umowy. Kwestię tę regulują:

    • W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych – dodany art. 24d,
    • W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych – dodany art. 15b.

    Ustawodawca rozróżnił dwie sytuacje, które będą zobowiązywały do korekty kosztów.

    Mianowicie, gdy:

    • Termin płatności określony na fakturze (rachunku, umowie lub innym dokumencie) będzie wynosić 60 dni lub krócej,

    W takiej sytuacji podatnik, który zaliczy do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikająca z faktury (rachunku, umowy lub innego dokumentu) i nie ureguluje tej kwoty w terminie 30 dni od daty wpływu terminu płatności, będzie miał obowiązek zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów (art. 24d ust. 1 updof i art. 15b ust. 1 updop). Zmniejszenia tego podatnik będzie musiał dokonać w miesiącu, w którym upływa 30 dni od daty upływu terminu płatności określonego na fakturze (rachunku, w umowie lub innym dokumencie);

    • Termin płatności określony na fakturze (rachunku, umowie lub innym dokumencie) będzie dłuższy niż 60 dni,

    W takiej sytuacji podatnik, który zaliczy do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikającą z faktury (rachunku, umowy lub innego dokumentu) i nie ureguluje tej kwoty w terminie 90 dni, licząc od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów, będzie miał obowiązek korekty kosztów (zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów) o kwotę wynikającą z tych dokumentów (art. 24d ust. 2 updof i art. 15b ust. 2 updop). Zmniejszenia podatnik będzie musiał dokonać w miesiącu, w którym upływa ww. termin 90 dni od daty zaliczenia wydatku do kosztów (art. 24d ust. 3 updof i art. 15b ust. 3 updop).

    Opisane zasady korekt kosztów będą miały zastosowanie również w przypadków częściowego opłacenia należności (w takiej sytuacji korekta będzie dotyczyła tylko części niezapłaconej).

    Nowe rozwiązania w zakresie korekt kosztów mają poprawić płynność finansową przedsiębiorców, nie tylko „przymuszając” ich niejako do regulowania należności wobec kontrahentów, ale też promując krótsze terminy płatności w rozliczeniach między kontrahentami (60 dni).

    Jak wynika z opisanych regulacji, podatnik będzie obowiązany do dokonywania ww. korekty kosztów „na bieżąco”. Nie będzie więc musiał cofać się do miesiąca, w którym ujął wydatek w kosztach.

    Gdy w miesiącu, w którym podatnik będzie obowiązany do zmniejszenia kosztów z uwagi na nieuregulowanie w terminie zobowiązań, nie zostaną poniesione koszty uzyskania przychodów lub poniesione koszty będą niższe od kwoty zmniejszenia, to podatnik będzie miał obowiązek zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów (art. 24d ust. 5 updof i art. 15b ust. 5 updop).

    Po uregulowaniu zobowiązania podatnik będzie mógł ponownie zwiększyć koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym ureguluje zobowiązanie (art. 24d ust. 4 updof i art. 15b ust. 4 updop). Zwiększenia kosztów będzie mógł dokonać również w przypadku częściowego uregulowania zobowiązania (w części uregulowanego zobowiązania).

  • Zmiany w ustawach o podatku dochodowym za 2013r.